Zrekonštruovaný Vodný hrad v Šimonovanoch znovu ožíva
Ku kultúrnym pozoruhodnostiam mesta Partizánske nepochybne patrí Vodný hrad v Šimonovanoch. Jeden z najstarších kaštieľov na Slovensku svojho druhu, ktorého pôvod siaha do polovice 12. storočia, prešiel v minulom roku rozsiahlou rekonštrukciou. Tá mu prinavrátila nielen jeho pôvodnú podobu, ale i historickú atmosféru. Obnovenú národnú kultúrnu pamiatku slávnostne otvorili a sprístupnili verejnosti v piatok 20. mája 2016.
V priestoroch zrenovovaného kaštieľa bolo zriadené vysunuté pracovisko mestskej knižnice s čitárňou, študovňou, detským kútikom a expozitúra mestského múzea. „Predpokladáme, že časom by tu mohli vzniknúť aj reprezentačné priestory pre prijímanie návštev, najmä tých, ktoré sa dotýkajú mesta Partizánske. Okrem toho by sme chceli časom využívať toto miesto aj pre prípadné sobáše. Zároveň sa tu budú konať aj veľmi krásne podujatia,“ uviedol primátor Partizánskeho Jozef Božik.
Minuloročná rekonštrukcia kaštieľa, financovaná prevažne z fondov Európskej únie, zahŕňala kompletné interiérové a exteriérové úpravy samotného objektu, ako aj revitalizáciu jeho historického parku. K zatraktívneniu celkového vzhľadu areálu prispelo jeho efektné nasvietenie, a v neposlednom rade i vybudovanie meandra v podobe suchej priekopy okolo kaštieľa, ktorá pripomína, že ide o stavbu postavenú na vode.
Goticko-renesančný kaštieľ v Šimonovanoch patrí k najstarším svojho druhu na Slovensku, a rovnako ako aj priľahlý park, sú na zozname národných kultúrnych pamiatok. „Jeho história siaha až do 12. storočia a pôvodne to bola obranná stavba, okolo ktorej obtekalo jedno rameno rieky Nitry. Neskôr v 15. storočí bol kaštieľ prestavaný v duchu gotiky, ďalšia jeho prestavba sa uskutočnila v 17. storočí a posledná taká významná prestavba v 19. storočí. Bola to historizujúca romantizujúca prestavba, ktorá sa snažila najviac priblížiť goticko-renesančnému štýlu,“ priblížil v krátkosti históriu pamiatky správca kaštieľa Radovan Števula.
Brány Vodného hradu v Šimonovanoch oficiálne otvorili prestrihnutím pásky primátor Jozef Božik, riaditeľka Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi Ľudmila Húsková a prednostka Okresného úradu v Partizánskom Monika Štetiarová. Slávnostné popoludnie spestrilo vystúpenie Historicko umeleckej spoločnosti Bojník z Bojníc a Sláčikového orchestra Základnej umeleckej školy v Partizánskom.