Partizánske oslavovalo 75. narodeniny
Oslavu ako sa patrí zažilo uplynulý víkend (13.-15.9.2013) mesto Partizánske, ktoré začiatkom augusta dovŕšilo svoje 75. narodeniny. V pestrom trojdňovom programe rezonovali slávnostné okamihy vyvážené nádielkou tanca, hudby a zábavy. Osobne pogratulovať oslávencovi prišli aj potomkovia Jána Antonína Baťu, zakladateľa Partizánskeho.
Oslavy jedného z najmladších miest na Slovensku sa symbolicky začali už v piatkové ráno 13. septembra 2013 v priestoroch hlavnej pošty, kde sa primátor mesta Jozef Božik zhostil prvého odtlačku príležitostnej pečiatky, ktorú k 75. výročiu vzniku mesta pripravil miestny klub filatelistov. Pri tejto príležitosti vyriekol primátor i jedno želanie: „Nech pohľadnice a listy s príležitostnou pečiatkou prinášajú len samé dobré správy…“.
Najrušnejšie bolo po celý deň na Námestí SNP, kde sa dopoludnia podarilo vytvoriť nový slovenský rekord. Na celosvetovo známy hit Gangnam style si spoločne zatancovalo 1279 ľudí a Partizánskemu sa tak opäť podarilo zapísať do Slovenskej knihy rekordov.
V centre mesta sa uskutočnilo i oficiálne otvorenie osláv, ktoré spestrila svojou exhibíciou Čestná stráž prezidenta SR. Publiku sa predviedla v netradičnej choreografii na tóny modernej hudby a svoje vystúpenie okorenila i ukážkami manipulácie so zbraňami.
Zaslúženú poctu vzdalo Partizánske v tento deň svojmu zakladateľovi odhalením Pamätnej tabule Jána Antonína Baťu v parku s rovnomenným názvom. Slávnostnú chvíľu umocnila prítomnosť Baťovej vnučky Marie Barroso a vnuka Johna Nasha, ktorí prileteli na oslavy z Ameriky, aby si uctili pamiatku svojho starého otca. John Nash za účasti slovenských i zahraničných politických predstaviteľov vo svojom emotívnom príhovore zvlášť zdôraznil posledné slová svojho starého otca – pravda vypláva na povrch ako olej na vodu.
Oficiálna časť piatkových osláv vyvrcholila v priestoroch kina slávnostným zasadnutím mestského zastupiteľstva. Po úvodných fanfárach v podaní pedagógov ZUŠ v Partizánskom a štátnej hymne privítal primátor vzácnych hostí. V prvom rade poslankyne NR SR Máriu Janíkovú a Annu Víttekovú, poslanca českého parlamentu, emeritného primátora Zlína Tomáša Ulehlu, veľvyslanca ČR na Slovensku Jakuba Karfíka, radcu Veľvyslanectva Ruskej federácie Sergeja Krylova, rektora Univerzity A. Dubčeka v Trenčíne Jozefa Habánika, vnuka a vnučku J. A. Baťu, poslancov TSK, predošlých primátorov Partizánskeho, poslancov MsZ, starostov obcí okresu a občanov mesta. Pod názvom Úspešný príbeh jedného mesta si všetci prítomní pozreli v premiére filmový dokument zostrihaný zo vzácnych archívnych záznamov z Baťovian a neskôr Partizánskeho. Ako na margo dokumentu poznamenal primátor, dejiny nezmeníme, sú našou súčasťou. Do 28 minút sa nedalo vtesnať celých 75 rokov. Zdôraznil, že čo sa za tú dobu v meste podarilo, je výsledkom všetkých občanov. Ním citovaný recept na šťastie od Jana Wericha: Milovať a mať rád ľudí, rezonoval aj v pozdravných slovách hostí. V závere zasadnutia zaznela v podaní Jakuba Gubku a detského speváckeho zboru ZUŠ pieseň Najkrajší kút, pri ktorej sa divákom tisli slzy do očí a tlieskali v stoji filmu, úprimným slovám a piesňam.
Čo by to bolo za oslavu bez poriadnej porcie dobrej hudby? V piatkový večer ju publiku na Námestí SNP naservírovalo niekoľko zaujímavých hostí. Medzi inými sa predstavili Brunno Oravec s raperom Kelsom, speváčka Barbara Dubinová, skupina Kochanski so spevákom Ottom Kollmannom, zoskupenie Peter Bič Project a českí muzikanti Maxim Turbulenc. V úlohe moderátorov sa pri mikrofóne vystriedali dve známe slovenské tváre – Karin Majtánová a Ivan „Tuli“ Vojtek. Na narodeninovej párty sa spomínalo i na rodáka Mariána Kochanského. Nezabudnuteľnému hudobníkovi skupiny Lojzo udelil primátor poďakovanie In memoriam za jeho celoživotné hudobno-umelecké dielo, ktoré odovzdal do rúk jeho syna Mareka. Veľký potlesk zožal niekoľkominútový ohňostroj vo farbách mesta, ktorý patril k najpôsobivejším chvíľam piatkového večera.
Nevľúdne počasie počas sobotňajšieho dňa osláv neodradilo niekoľko desiatok Partizánčanov, aby si prišli na Námestie SNP vychutnať ľudové umenie a vypočuť obľúbeného speváka Otta Weitera. Ten mestu k narodeninám zaželal, aby malo vždy takých skvelých ľudí, akí boli i v obecenstve. Ich srdcia rozohriali aj krojované deti z DFS Husiarik z Brodzian, domáca DFS Fialka a FS Jánošík. Publikum si tiež zaspievalo známe ľudové piesne spolu s pravými slovenskými chlapmi z lančiarskej Borovienky.
Súčasťou sobotňajšieho programu osláv bolo i znovuvysvätenie malého cintorína rodiny Kvassay vo Veľkých Bieliciach. Miesto posledného odpočinku príslušníkov rodu, ktorý patril k najstarším a vplyvným najmä v bývalej Trenčianskej, Tekovskej župe i v Uhorsku sa podarilo obnoviť vďaka miestnemu bádateľovi Petrovi Múčkovi a niekoľkým ďalším nadšencom. Vyvrcholením ich úsilia bolo jeho slávnostné znovuvysvätenie, ktoré sa udialo za prítomnosti veľkobielického rímskokatolíckeho kňaza Františka Kováčika i Petronelly Kvassayovej a jej synov – priamych potomkov rodu Kvassay.
Významnú stránku v 75-ročnej histórii mesta vypĺňa aj cirkevný život občanov, vznik samotnej farnosti v Baťovanoch a výstavba rímskokatolíckeho Kostola Božského srdca Ježišovho, v ktorom sa v nedeľu konala slávnostná svätá omša za mesto. Všetkých prítomných v chráme privítal správca farnosti v Partizánskom, farár Vladimír Farkaš, ktorý tlmočil pozdrav od banskobystrického biskupa Mons. Mariána Chovanca. Svätú omšu na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie odslúžil ako hlavný celebrant Dušan Lukáč, farár z Gelnice. Po záverečnom požehnaní sa prítomným prihovoril aj duchovný evanjelickej cirkvi a.v. v Partizánskom Jaromír Šuma. Zdôraznil, že oslavy mesta by nemali byť bezúčelné, ale ako medzník zastaviť sa, zamyslieť a poďakovať sa. Sú výzvou k hlbšej jednote a láske. Mesto bude také, čo budeme do neho vnášať a čo mu budeme dávať – vyslovili ďalšie myšlienky v príhovoroch aj primátor mesta a správca farnosti na Šípku Peter Hrabovecký. Spoločné rozjímanie umocnil spev chrámového zboru Laudatio, ktorý vedie dirigent Milan Turek.
(Tempo, upr.) Foto: MUA, I. Králik