Greenpeace opäť zisťuje kvalitu vody v rieke Nitre

Špecialisti mimovládnej organizácie Greenpeace Slovensko v stredu 29. novembra odobrali v Partizánskom vzorky vody z rieky Nitry, aby zistili jej súčasný stav znečistenia. Výsledky analýz z akreditovaného laboratória by mali byť známe do niekoľkých týždňov.

Na opakovaných meraniach kvality vodného toku priamo v intraviláne mesta sa radnica dohodla s environmentalistami ešte v lete, po medializácii výsledkov ich posledných analýz odpadových vôd vypúšťaných do rieky chemickými závodmi v Novákoch. Tie potvrdili široké spektrum organických halogénových zlúčenín v rieke, ako i prekročenie limitov benzénu a ortuti. Vyšší výskyt ortuti v rybách zaznamenali aj rybári z mestských organizácií v Prievidzi a Partizánskom. „Partizánske je prvým mestom na Slovensku, ktoré inštitucionálne vstupuje do spolupráce s organizáciou Greenpeace. Momentálne pripravujeme memorandum o spolupráci, ktorého cieľom je, aby sme v pravidelných intervaloch monitorovali kvalitu vody v rieke Nitre a cieľom je, aby sme dosiahli aj to, že rieka Nitra bude čistá,“ zdôraznil primátor.

Okrem Partizánskeho odoberá Greenpeace v týchto dňoch vzorky vody aj na ďalších troch miestach, ktoré idú hore povodím rieky Nitry až smerom k Novákom. „V akreditovanom laboratóriu budeme kontrolovať koncentrácie ťažkých kovov a organických látok a uvidíme, či sa jednotlivé koncentrácie menia na jednotlivých miestach a takisto počas jednotlivých dní,“ uviedla riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková.

Greenpeace Slovensko na znečistenie rieky na hornej Nitre upozorňuje dlhodobo. Konkrétneho znečisťovateľa však označiť nevie. „Je viacero prevádzok, ktoré vypúšťajú odpadové vody smerujúce do rieky Nitry. Samozrejme, treba počítať aj s tým, že rieka je dlhodobo zaťažená aj minulými aktivitami,“ podotkla Kohutková s tým, že zabrániť znečisťovaniu rieky môžu najskôr opatrenia štátu. Tie by mali podľa jej slov spočívať v častejších, neohlásených kontrolách týchto prevádzok a ich vypúšťaných odpadových vôd, a aby sa takisto dbalo na to, aké jednotlivé limity sú práve stanovené pre vypúšťané nebezpečné látky. „Budeme spoločne žiadať ministerstvo životného prostredia, ako aj Slovenskú inšpekciu životného prostredia, aby boli ďaleko aktívnejší, pokiaľ ide o ochranu kvality vody v rieke Nitre. Je to beh na dlhú trať, ale treba začať,“ dodal primátor.

(msk)

Môže sa Vám ešte páčiť...