Partizánske si pripomenulo pamätný deň oslobodenia
S históriou každej obce či mesta sú späté prelomové okamihy, ktoré si zaslúžia, aby sa k nim obyvatelia hrdo hlásili a nezabúdali na ne. Pre Partizánske je takýmto významným míľnikom 2. apríl 1945, deň oslobodenia mesta od nacistických vojsk. Sedemdesiate výročie tejto pamätnej udalosti si verejnosť v Partizánskom s náležitou úctou pripomenula v utorok 31. marca 2015 na Námestí SNP oslavami, ktoré zavŕšilo defilé vojakov a bojových vozidiel Ozbrojených síl SR.
Tradičnou súčasťou dopoludňajšej neoficiálnej časti osláv je Beh oslobodenia, do ktorého sa aj tento raz zapojilo všetkých päť základných škôl v meste. Čo najlepšie výkony sa aj napriek nepriazni počasia snažilo podať viac ako 150 mladých bežcov a bežkýň. Tí najúspešnejší si z rúk primátora Jozefa Božika, Veliteľa Úradu logistického zabezpečenia OS SR plukovníka generálneho štábu Jána Žarnovického a viceprimátora Vladimíra Karáska prevzali diplomy a vecné dary. Víťazný pohár z 21. ročníka pretekov si po spočítaní bodov za bežecké výkony žiakov odniesla Základná škola Rudolfa Jašíka v Partizánskom.
Pri príležitosti okrúhleho výročia pamätného dňa oslobodenia pripravilo mesto v Dome kultúry v Partizánskom trojdňovú výstavu kresieb Romana Benisku a Natálie Kohútovej pod názvom Zatmenie slnka. Jej slávnostnej vernisáže sa v utorok spolu s primátorom a predstaviteľmi samosprávy zúčastnili aj zástupcovia Ozbrojených síl SR, organizácií vojnových veteránov, zväzu protifašistických bojovníkov a ďalší hostia. Okrem kresieb, odzrkadľujúcich sugestívnu výtvarnú transformáciu dobových obrazov vojny a povstania, boli súčasťou expozície aj výtvarné práce žiakov s tematikou oslobodenia.
Dôstojnosť a atmosféru oficiálnej časti osláv umocnila tento rok prítomnosť nastúpených príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky, Čestnej stráže Bratislava, Vojenskej hudby Banská Bystrica a v neposlednom rade i prítomnosť viacerých vzácnych hostí. Medzi nimi boli mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Bieloruskej republiky Vladimír Serpikov, asistent pridelenca obrany veľvyslanectva Ruskej federácie Jevgenij Borisenko, poslankyňa NR SR Mária Janíková, druhý zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR generálmajor Pavol Macko, veliteľ Pozemných síl OS SR brigádny generál Ondřej Novosad, veliteľ 1. mechanizovanej brigády Topoľčany plukovník generálneho štábu Ján Bujňák, tajomník ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Viliam Longauer, miestostarosta partnerského mesta Valašské Meziříčí Josef Vrátnik a ďalší.
V slávnostných príhovoroch primátora mesta a jeho hostí rezonovali predovšetkým slová vďaky a úcty všetkým tým, ktorí riskovali i položili svoje životy za to, aby sme aj my dnes mohli žiť v mieri, pokojne, dôstojne a v šťastí. Spoločne však zdôraznili i potrebu pripomínania si vojnového besnenia a jeho následkov, ako mementa, aby sa ľudstvo v čo najväčšej možnej miere vyhýbalo takýmto udalostiam, ktoré prinášajú smrť nevinných obetí. V závere slávnostného zhromaždenia vzlietli nad námestím ako symbol mieru holuby.
Pamiatku obetí v národnooslobodzovacích bojoch si predstavitelia mesta, delegácie pozvaných hostí, priami účastníci bojov, zástupcovia štátnej správy, mestských organizácií, strán a politických hnutí, ako aj občania mesta uctili položením vencov k Pamätníku SNP. Pietny akt zavŕšila slovenská hymna, počas ktorej sa ozývali čestné salvy.
V Partizánskom doposiaľ nevídaným spestrením osláv oslobodenia boli dynamické ukážky bojovej techniky, výzbroje a výstroje mechanizovaného družstva. Prápory 1. mechanizovanej brigády predviedli ukážky kata so zbraňou, weapon handling a prepad konvoja s imitačným nástražným výbušným systémom. Nemenej autenticky pôsobilo i imitované zadržanie páchateľa v podaní príslušníkov Vojenskej polície Topoľčany.
Divácky najatraktívnejšie bolo defilé bojových vozidiel a 160 profesionálnych vojakov v závere osláv, ktoré malo v Partizánskom historickú premiéru.